2008
Ściana północno-zachodnia, droga Gabbarrou
mBank Annapurna West Face Expedition
Celem wyprawy było pierwsze powtórzenie drogi czeskiej na północno-zachodniej ścianie Annapurny – dziesiątego co do wysokości szczytu ziemi o wysokości 8091 m, a także ukończenie przez Piotra Pustelnika Korony Himalajów.
Osiągnięcie: Peter Hamor samotnie zdobył szczyt
maj 2008
Piotr Pustelnik – lider
Peter Hamor
Piotr Morawski
Dariusz Załuski
8091 m
→
Annapurna należy do niskich ośmiotysięczników jednak jest zaliczana do jednej z najniebezpieczniejszych gór świata. Do 2005 roku zarejestrowano zaledwie 103 wejścia na wierzchołek główny i aż 56 przypadków śmierci.
Wyprawy mBanku kilka razy próbowały już osiągnąć wierzchołek. Dwukrotnie drogą Boningtona na południowej ścianie w roku 2004 i 2005. W roku 2006 wyprawa Tryptyk Himalajski w składzie Piotr Pustelnik, Peter Hamor (Słowacja), Piotr Morawski oraz Don Bowie (USA) jako cel obrała wschodnią grań, do tej pory zdobytą zaledwie dwukrotnie. Peter Hamor osiągnął wierzchołek główny 21 maja, Piotr Pustelnik i Piotr Morawski dotarli do wierzchołka wschodniego (8010 mnpm). Zawrócili niosąc pomoc Tybetańczykowi, który dostał ślepoty śnieżnej.
W tym roku Piotr Pustelnik postanowił wrócić pod Annapurnę w wypróbowanym składzie – Piotr Pustelnik jako kierownik, Peter Hamor, Piotr Morawski i Dariusz Załuski, który pełnił także funkcję filmowca. Jako cel została obrana droga czeska (lub zwana drogą Gabbarrou) na północno-zachodniej ścianie. Droga ta została pokonana pierwszy i jedyny raz przez zespół Nežerka/Martiš w 1988 roku (zdjęcia powyżej). Dobry, wypróbowany skład oraz logiczna i bezpieczna linia zwiększały szansę na sukces.
W ramach aklimatyzacji przed tak poważnym wyzwaniem została wybrana góra Ama Dablam – jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów w rejonie Mt. Everestu o wysokości 6812 mnpm. Wysokość tej góry oraz stosunkowa łatwość osiągnięcia wierzchołka dają szansę na naprawdę dobrą aklimatyzację.
© 2024 Piotr Morawski